logo

Warto zaznaczyć, że komputer to nie tylko narzędzie, które służy nam do pracy bądź rozwoju, ale w ogromnym stopniu służy do rozrywki takiej jak chociażby gry komputerowe. Bardzo istotne jest, aby wybrać odpowiednie podzespoły do naszej maszyny zwłaszcza jeśli chodzi o kartę graficzną.

 

Dedykowana czy zintegrowana karta graficzna?

 

Wszystko zależy od tego w jakie gry chcemy grać, może wystarczyć nam w zupełności zintegrowana karta graficzna, am możemy potrzebować karty dedykowanej, która ma osobne rozszerzenia na płycie głównej.

Jednakże mówimy o komputerze przeznaczonym do gier więc jedyną opcją będzie drugi wariant, który gwarantuje wyższą wydajność sprzętu.

Niezwykle istotnym elementem jest to, aby pamiętać, że karta graficzna współpracuje z innymi elementami naszego komputera. Jeśli chcemy wykorzystać pełen potencjał naszej karty graficznej musimy dobrać odpowiednio również pozostałe podzespoły.

 

NVIDIA czy AMD?

 

Najczęstsze pytanie oraz największy problem podczas wyboru karty. Obecnie na rynku możemy spotkać dwie konkurencyjne karty AMD oraz NVIDIA. W obu przypadkach mamy dostępne modele: GeForce, GeForce GT lub AMD Radeon oraz serie, które zostały zaprojektowane z myślą o graczach: GeForce GTX, GeForce RTX oraz AMD Radeon RTX.

 

Ranking kart graficznych wskazuje, że najlepiej wybierać karty wyposażone w pamięć GDDR5, czyli jeden z nowszych typów o wysokiej częstotliwości taktowania. Najlepsza karta graficzna jest przede wszystkim dopasowana do potrzeb i gustu użytkownika. Dlatego też wybór producenta już na starcie okazuje się tak ważny i jednocześnie indywidualny. Najistotniejsze elementy na, które warto zwrócić uwagę to: wydajność oraz stabilność.

 

Polecane karty graficzne

 

Wybór karty graficznej to wybór indywidualny, który musimy dostosować do naszych potrzeb oraz budżetu. Przedstawimy kilka propozycji kart graficznych, zarówno tych z najwyższej półki, jak i tych nieco niższej, ale wciąż zapewniających solidną dawkę wirtualnej rozrywki.

 

Ultra wydajne karty graficzne do gier

     NVIDIA GeForce RTX 3090

     AMD Radeon RX 6900 XT

     NVIDIA GeForce RTX 3080

     AMD Radeon RX 6800 XT

 

Bardzo wydajne karty graficzne do gier (ok 2000 zł)

     Nvidia GeForce RTX 3070

     AMD Radeon RX 5700 XT

     Nvidia GeForce RTX 2070 SUPER

     AMD Radeon RX 5700

 

Wydajne karty graficzne do gier (1000-2000 zł)

     Nvidia GeForce RTX 2070

     Nvidia GeForce RTX 2060 SUPER

     Nvidia GeForce RTX 2060

     AMD Radeon RX 5600 XT

 

Podstawowe karty graficzne do gier (600-100 0zł)

     Nvidia GeForce GTX 1650 SUPER

     AMD Radeon RX 5500 XT

     Nvidia GeForce GTX 1650

     AMD Radeon RX 570