logo

Wybór odpowiedniego monitora nie opiera się tylko i wyłącznie na jego rozmiarze, wyglądzie oraz cenie. Najważniejsze kryterium to typ matrycy jaki posiada nasz monitor. Kąty widzenia, czas reakcji oraz odwzorowanie kolorów to najważniejsze elementy na, które powinniśmy zwrócić uwagę.

 

Matryce IPS

 

Matryce IPS są mniej popularne na rynku, ale za to możemy liczyć tutaj na bardzo dobre odwzorowanie barw, lepsze kąty widzenia oraz kontrast. Wszystko dlatego, że monitory z matrycami IPS są idealnym wyborem dla grafików komputerowych, a niekoniecznie dla graczy. Czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania jest zdecydowanie niższa w porównaniu z matrycami TN.

 

Matryce TN

 

Dobre monitory gamingowe posiadają matryce TN. To dobry wybór  dla graczy, ponieważ matryce TN posiadają najszybszy czas reakcji w porównaniu z matrycami IPS oraz VA, ale posiadają o wiele gorsze kąty widzenia oraz słabszą reprodukcją kolorów. W większości przypadków matryce TN nie są w stanie wyświetlić palety kolorów sRGB.

Monitor gamingowy Samsung 24 

Matryce VA

Matryce VA są wyśrodkowaną pozycją między TN, a IPS. Matryce VA cechują się dobrym odwzorowaniem barw, oraz wysokim kontrastem. Posiada także dość szerokie kąty widzenia. Czas reakcji jest tu nieco większy, a w słabszych urządzeniach obserwować można efekt tzw. “smużenia” obrazu.

 

Jaką matrycę wybrać?

Każdy typ matrycy ma swoje wady i zalety. Monitory TN zapewniają najlepszy czas reakcji i odświeżanie, a dodatkowo są bardzo przystępne cenowo. Matryce VA są idealnym rozwiązaniem dla kinomaniaków, a IPS przypadną do gustu grafikom komputerowym. Wybór odpowiedniej matrycy monitora zależy więc od potrzeb oraz przeznaczenia.